Milan Pastrňák

https://literatinawebu.webnode.cz/milan-pastrnak/


Narodil se v roce 1951 ve Václavovicích, ve vesnici ležící mezi městy Frýdkem-Místkem, Havířovem a Ostravou, v jakémsi místě střetu nádherné přírody z jihu orámované horizontem pohoří Beskyd a ze severu továrenskými komíny průmyslového Ostravska. Kontrast těchto protikladů se snad přenesl také do jeho života. Podobně jako většině mladým lidem z tohoto průmyslovém regiónu, také jemu byla předurčena technická životní dráha. Ačkoli měl zcela jiné zájmy, literaturu, výtvarné umění a historii, vystudoval střední průmyslovou školu a pracoval v hutích. V tomto období napsal a prezentoval své první básně a začal se intenzivně věnovat výtvarnému umění. Snažil se malovat obrazy, které podobně jako jeho poezie vycházely z určitého citového prožitku. Snad proto mu lidé, kterými byl tehdy většinově obklopen, zvyklí na klasickou poezii a realistické umění, nerozuměli.

Život však vše mění. Oženil se, přišly rodinné starosti, děti, jiné zaměstnání. Básničky již téměř nepsal a maloval jen někdy - logika a technika vítězila, dokonce začal závodně hrát šachy. Čas dospěl k roku 1989, po němž, mimo jiné, byly veřejnosti zpřístupněny státní archívy. Nejprve se začal zajímat o historii svého rodu, tehdy se poprvé seznámil s dobovými dokumenty. Vypovídaly však nejen o jeho předcích, ale také o historii kraje, ve kterém žil. Snad jakési dobrodružství, které prožíval při znovuobjevení již zapomenutých událostí, jej přivedlo k dalšímu bádání a studiu místní historie. Pro většinu lidí jsou dějiny města či obce, v níž žijí, téměř neznámé, přestože se často týkají jich samotných, jejich kořenů, předků. Vyplnit onu "mezeru" ve znalostech historie považoval za nutné. Na svých internetových stránkách www.obrazyzkroniky.cz vede kroniku rodné obce Václavovice. Hlavně však prezentuje historii kraje pod Beskydy mezi řekami Lucinou a Ostravicí. Některé jeho články byly otištěny v odborných časopisech. Napsal několik knih zabývajících se historii zdejších obcí, jejich obyvatel a památek.

V roce 2015 vydal pod pseudonymemJan Tomšala sbírku básní, které napsal v mládí, před více než 40 lety. Nazval ji, dle zážitků z této doby, Červený autobus.

Z hlediska jeho dalšího literárního a uměleckého vývoje snad mělo pro něj jistý význam, že se v roce 2015 stal členem Literárního klubu Petra Bezruče. V něm, dokonce, pro něj nezvykle, aktivně pracuje. Každým rokem vydává svůj almanach.

V roce 2020 se svými obrazy podílel na vytvoření kalendáře literárního klubu.


         Více zde:     https://lkpb.webnode.cz/products/pastrnak-milan/
                             https://www.obrazyzkroniky.cz/